Hakkımızda

İstanbul Yeditepe Engelliler Spor Kulübü olarak engelli gençlerimizin spor yapmasını sağlamak ve bu yolla onların fiziki ve psikolojik rehabilitasyonlarını gerçekleştirmek amacıyla İstanbul il sınırları içinde İstanbul İl Dernekler Müdürlüğünün 34 -162 – 084 Kütük Numarası ile 08.10.2009 tarihinde kurulmuştur. Kulübümüz Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İstanbul İl Başkanlığınca 04.03.2010 tarih ve 34–01883 numarasıyla tescillenmiş olup; Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun bünyesinde bulunan Ampute Futbol, Atletizm, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Yüzme ve Masa Tenisi branşlarında faaliyet göstermektedir.

Futbol, dünyadaki çoğu insan için sadece bir spor olan bu oyun, bazıları için ise tutku, vazgeçilmezlik, bağımlılık gibi terimlerle anlatılabilir. Ama daha da başkaları var ki, onlar için futbol bu kelimelerden de çok şey ifade ediyor. Kimler mi ? Mesela tek bacağı, kolu veya parmaklarından bir kaçı olmayanlar. Geçirdiği rahatsızlık veya kaza sonucu yada güneydoğu da vatanımızı kanlarının son damlasına kadar korumaya çalışırken gazi olanlar… Yani toplumca bilinen ve bahsedilen adla ‘BEDENSEL ENGELLİLER’. Hayatta kalabilmek için bir ömür mücadele etmek zorunda olanlar.

Ben ve arkadaşlarım, bizim mücadelemiz ne ? Ne yapmak için kurduk bu kulübü ? Evet. Türkiye’de yaşamanın zorluğunu herkes bilir ama engelli insanlar bu zorluğu daha iyi bilir. Çünkü onlar için engel çoktur. Mimari engeller mi ? Cehalet mi ? Toplum baskısı mı ? Hangi birini söyleyelim. Kulübümüz , engelli insanların toplumda kabul görmeleri, eğitim imkanına kavuşabilmeleri, onların sağlam insanlar kadar yaşama ve eşit imkanlarla yaşam sürme haklarının olduğunu ve spor sayesinde rehabilite olmalarının sağlanması için kurulmuştur.
Engellilik sorunu evrenseldir. Bütün insanlığın sorunu ve sorumluluğudur. Sorunu en iyi yaşayanlar bilir. Çözüm ise bizlerin ellerindedir. Engelsiz bir Türkiye için, engelli sivil toplum örgütleri ile ülkemizdeki iş camiasının güzide kuruluşları elele vermeli, güç birliği oluşturmalıdır. Amaç; sektörel kuruluşların finansörlük rolünü üstlenmeleri, sivil toplum kuruluşlarının da emek işçiliği yapmaları halinde başarıya ulaşılacağı unutulmamalıdır. Bizler, bu zihniyet ile yolumuza devam ediyoruz. Bizler inanıyoruz. Engelli sporuna destek olunduğu zaman başarılamayacak hiçbir şey yoktur. ”Bir elin nesi var, iki elin sesi var” mantığı ile çalışmalarına devam eden kulübümüze katkı yapan, katkısı olan tüm bireylere ve kuruluşlara sonsuz teşekkür ediyoruz.